Psikolog Kimdir ve Nasıl Olunur?

İzmir’de birçok insan psikolog doktoruna gider ve psikolojik rahatsızlıklarından kurtulmaya çalışırlar. Peki psikolog kimdir ve ilgilendiği psikoloji alanı nedir? Gözlem ile deney yöntemlerinin birlikte kullanılarak insan davranışların detaylıca incelenmesine psikoloji denir. İncelenen insan davranışlarının nedenleri araştırılır. Bu uygulamaların yapılabilmesi için araştırmayı yapan ve insan davranışlarını inceleyen kişilerin belli bir eğitim sürecinden geçmeleri gerekir.

Bu kişilere ise psikolog doktoru denir. Düşünme öğrenme, duygu ve heyecan gibi normal insan davranışları ile normal olmayan davranışların incelenmesini sağlayan bilim dalı psikoloji olarak karşımıza çıkar. İnsan davranışlarının fizyolojik nedenleri doğrultusunda psikoloji bilim dalı belli araştırmalar yapar. Eğer bireylerde ileri derecede davranış bozuklukları meydana gelmiş ise tanı ve tedaviye yönelik çalışmalarda bulunulur ki bu çalışmalara da psikoterapi adı verilir.

Eğer kişilerde hafif düzeyde uyum sorunları gözleniyor ise bu durum çözümlenmesi için psikologlar danışmanlık hizmeti verirler. Psikoloji genel anlamda kişilerin psikolojik gereksinimlerini ve sorunları saptama ile ilgilenir.

Kimler Psikolog Olabilir

Her meslekte olduğu gibi psikolog mesleğinin gerektirdiği bazı özelliklere sahip olunması psikolog olmayı düşünenlerin önemle dikkat etmeleri gereken bir noktadır. Kimler psikolog olabilir sorusuna ilişkin olarak öncelikle üst düzeyde genel ve sözel yetenek becerisine sahip olunması gerektiği belirtilmelidir. Bu kişiler aritmetik akıl yürütme yetisi gösterebilmelidirler. Mantıksal bağlantı kurmada minimum düzeyde sorun yaşamalıdırlar.

Mantıksal bağlantının mümkün olduğu kadar iyi olması gerekir. Soyut düşünebilmeli ve düşüncelerin söz ve yazı ile en iyi şekilde ifade edilebilmesi önem taşır. Başkalarının duygularını anlayabilmelidirler. İyi iletişim kurabilme yeteneğine sahip olmalıdırlar. Tutarlı, sabırlı, hoşgörülü ve işbirliğine açık kişiliklerden oluşmalıdırlar.

Psikologların İş Bulma İmkanı

Büro, hastane, okul reviri gibi kapalı ortamlarda çalışan psikologların iş bulma imkanının geniş bir yelpazede olduğundan bahsetmek mümkündür. Psikologlar bu mesleği okullarda psikoloji öğretmeni unvanı ile de yapabilirler. Okullarda psikoloji öğretmeni olabilmek için mezunların Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamaları yada YÖK işbirliği neticesinde açılan pedagojik formasyonun alınması gerekir. Hastane, poliklinik, ruh sağlığı merkezleri, kreşler, huzur evleri, çocuk yuvaları, ıslah evleri gibi bir çok alan psikologların çalışma alanlarının başlıcalarıdır.

Psikolog Nasıl Olunur?

Psikoloji bölümüne eğilim gösteren ve psikolog olmak adına gerekli özellikleri taşıyan kişiler psikolog nasıl olunur sorusu bağlamında elbette hemen araştırma yapacaklardır. Psikolog olmak için öncelikle üniversite sınavlarına girmek gerekecektir. Psikolog bölümünde öğrenci olmak için bu bölüme girmeye yeterli puan alınması gerekir. Tüm bu gereklilikler başarı ile yerine getirilmiş ise üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren lisans programlarında öğrenci olmak psikolog mesleğine atılan ilk adımdır.

Lisans öğreniminin başarı ile sonuçlandırılması gerekir. Bu alanda uzman olunması adına Lisansüstü programın bitirilmesi gerekecektir. Ardından da uygulama için süpervizyon eğitimini almak gerekir. Böyle bir eğitim sürecinden sonra mesleki yeterlilik etiği açısından bazı süreçlerden geçmek gerekecektir. Ardından psikoloji mezunları tüm yetkinlikleri ile çeşitli alanlarda çalışma imkanı elde ederler.